2018. aasta 25 tähtsaimat pokkerisündmust Eestis
Aeg on tuua kõikide Eesti pokkerisõpradeni iga-aastane Eesti Turniiripokkeri Föderatsiooni (ETPF) poolt koostatud aastakokkuvõtte. Panime kirja enim tähelepanu saanud pokkerisündmused kronoloogilises järjestuses ning vaatlesime ka mõningaid üldisi asju, mis tähelepanu keskmesse tõusid. Eelkõige on fookus suunatud just uutele ettevõtmistele, mis mööduva aasta huvitavaks tegid.
1. Coolbeti võimas tulek Eesti pokkeriareenile
Veebruari alguses lisandus Coolbeti tootevalikusse kauaoodatud pokkerituba ning Eestis enam kui 80-le inimestele tööd pakkuva ettevõtte tegevus püsis tõhusana läbi aasta: lühikese ajaga leiti palju uusi mängijaid, Coolbeti suurfestivalid tõid Eestisse sadu v.liskülalisi ning ka ettevõtte juhtfiguurid said ise Eesti mängijatega tutvust sobitada.
Mai alguses toimus Tallinnas 27 turniirist koosnenud esimene Coolbet Open, mille võistluskava sarnanes menukale OlyBet Kings of Tallinnale - lihtsad ja kiired struktuurid, suur turniirivalik ja pigem madalad sisseostud. Peeti meeles ka eksootiliste mängude harrastajaid ning õrnemast soost pokkerisõpru, kes said võistelda populaarse pokkerikommuuni European Poker Girls poolt korraldatud turniiril. Kogu ettevõtmist juhtis Euroopa üks hinnatumaid ning Eestis viimastel aastatel aina sagedamini viibiv turniiridirektor Teresa Nousiainen. Põhiturniiri võit läks sel korral Soome, Eesti mängijatest paistis aga enim silma kolmanda koha saavutanud ning 20 500 eurot auhinnaraha teeninud Jaagup Luhakooder.
20.-21. juulil külastas Coolbet Pärnut, korraldades eksklusiivse suvefestivali, mille põhiturniirist sai siiani suurima võidufondiga pokkeriturniir Grand Prix kasiinodes. 15 876-eurose auhinnafondiga turniiril osales 64 unikaalset mängijat ning kuna avapäeval käis väga agressiivne mäng, sooritati koguni 56 re-entry't. Võitjaks tuli pokkeriproff Tõnis Viik.
Kõige võimsamaks kujunes aga taaskord Hilton Park hotellis 16.-21. oktoobril toimunud Coolbet Open vol. 2, mille põhiturniirist võttis osa 466 unikaalset mängijat. Tänu 589-le sisseostule oli võistluse 285 665-eurone auhinnafond viimaste aastate Eesti suurim. Võitis norralane Mats Albertsen, eestlasi jõudis auhinnarahadesse kuraditosin. Ühtekokku toimus festivali raames koguni 31 turniiri, millel ka eestlased taas silma paistsid. Kui esimesel Coolbet Openil sai kaks turniirivõitu Ranno Asper, siis teisel Tarmo Tammel.
Show must go on! Coolbet Open naaseb Tallinnasse juba 8.-12. mail 2019.
2. OlyBet Kings of Tallinn põhiturniiri võitis maailmakuulus Soome pokkeriproff
Veebruaris toimus Tallinnas arvult neljas OlyBet Kings of Tallinn pokkerifestival. Ühe nädala jooksul viidi Hilton Park hotelli konverentsikeskuses läbi üle 40 erineva pokkeriturniiri, millest võttis osa ligi 800 unikaalset võistlejat (neist 60% väliskülalised, kokku vähemalt 24 riigist). Kogu festivali auhinnafond oli üle 900 000 euro.
Kohal oli mitmeid superstaare eesotsas Patrik Antoniusega ning ka festivali põhiturniir sai erakordselt nimeka võitja Soomest pärit maailmakuulsa pokkeriprofi Juha Helppi näol. Oma karjääri jooksul üle 7 miljoni euro teeninud ning muuhulgas ka 2003. aastal Eesti pokkerimeistriks (!) tulnud mees tunnistas pärast 62 tuhande eurose tšeki saamist, et tegemist oli alles teise korraga, mil tal õnnestus enam kui 200 võistlejaga pokkeriturniir kinni panna.
1100-eurose sisseostuga põhiturniiri auhinnafond ületas veerand miljonit eurot. Parim eestlane oli Silver Nõmmik, kes saavutas 9. koha. Auhinnaraha jagus 24 parimale, kellest veerandi moodustasid meie mängijad.
Järgmine OlyBet Kings of Tallinn toimub algava aasta 18.-24. veebruaril.
3. Kaarel Lepik lükkas taskusse pool miljonit!
Märtsis tabas viimaste aastate üks Eesti edukaim pokkeriproff Kaarel Lepik PokerStarsi Spin & Go 60-dollarilise sisseostuga turniiril Jackpotti ning sai 600 000-dollarilise (umbes 490 000 eurot) superhiti, mis on suuruselt teine ühekordne võit Eesti pokkeri ajaloos!
Selgituseks olgu lisatud, et PokerStarsi Spin & Go on kolmele mängijale mõeldud hyper-turbo sit-and-go turniir, mille täpne auhinnafond selgub täpselt enne turniiri algust. Enamikel juhtudel duubeldab võitja oma sisseostu, kuid mõnikord võib minna ka märksa paremini.
"Kui Jackpot loosirattal välja keerles, ei osanud ma esiotsa midagi mõelda, sest õige mäng sellega ju alles algas," muigas Kaarel, kes teenib igapäevaselt raha 60-100 dollarilise sisseostuga Spin & Go turniire mängides. Eesti pokkerikommuunis sai ta tuntuks 2015. aastal, mil saavutas kolmanda koha EMV põhiturniiril. 2017. aasta mais krooniti Kaarel aga juba Kopenhaagenis toimunud üle-euroopalise suurfestivali Unibet Open põhiturniiri võitjaks.
4. Lahkus Aare Ojamäe
26. märtsil lahkus meie hulgast pärast pikka ja rasket haigust nimekas turniirimängija Aare Ojamäe. Ta oli 53-aastane.
Hendon Mob andmetel oli Aare selle aasta märtsi seisuga Eesti turniirimängijate läbi aegade edetabelis 48. kohal ning näitas väga head mängu erinevatel kohalikel pokkeriturniiridel. Muuhulgas on ta võidutsenud koguni viiel korral populaarsel Paf Live'il.
2014. aastal tuli Aare Expodesigni meeskonnas võistkondlikuks Eesti pokkerimeistriks ning on andnud eduka ettevõtjana ning rallisõitjana oma panuse ka Eesti motospordi heaks. 2005. aastal tuli ta kaardilugejana koos Margus Murakaga nii Eesti kui Läti meistriks autorallis.
Puhka rahus!
5. Võistkondlikud pokkerimeistrid selgusid uut moodi
Tänavu anti nelja aasta järel taas välja võistkondlik Eesti meistritiitel, kuid selle omanik ei selgunud kaugeltki vaid ühe turniiri põhjal. Juba 8. jaanuaril käivitus Betsafe’is, Pafis, Unibetis, Coolbetis ning OlyBetis võistlussari, mis koosnes tosinast turniirist. Kokku registreerus selles 27 kuueliikmelist tiimi (viis põhimängijat + varuvõistleja) ning finaali pääses 16 parimat. Kolm edukaimat võistkonda alustas finaali lisapunktidega.
Finaalturniiril tegid ülivõimsalt parima esituse Tartu hobimängijad Egert Maasikas, Liisi Voltri, Martin Häidberg, Tarmo "Waim" Pikk ja Raivo Kroon, kes paistsid silma lausa erakordse resultatiivsusega. „Ahjualuste“ tiimist suutsid oma turniiri võita koguni kolm mängijat viiest - Egert, Liisi ja Martin. "Waim" saavutas teise ning Raivo 12. koha, lisaks viiele finaalturniiril osalenule sai meistrisõrmuse ka lisamängija Sirle Sagur.
6. EMV esikangelased: Marius Morel, Carmen-Elina Vist ning Ermo Kosk
Selleaastastel Eesti meistrivõistlustel (EMV) anti välja 10 individuaalset meistritiitlit, milles kaks (naisteturniiri ning limit 8-Game’i) suutis võitis Carmen-Elina Vist. „Aasta Mängijaks“ tulekuks sellest siiski ei piisanud, sest üldarvestuse parimaks krooniti teist aastat järjest Marius Morel. Mariusel ei õnnestunud küll ühtegi turniiri võita, küll jõudis ta aga kolmel korral finaallauda ning saavutas põhiturniiril kõrge teise koha.
Karl-Joonatan Metsa võiduga lõppenud EMV rahvaturniiril ei püstitatud sel korral küll enam uut osalejate arvu rekordit, kuid kehtivast (698 mängijat) jäi õige napilt (7 mängija) puudu. Ka põhiturniiri osalejate arv jäi mullusele napilt alla, kuid tänu pisut kõrgemale sisseostule oli siiski tegemist EMV läbi aegade suurima auhinnafondiga turniiriga. 73 943 euro nimel võistles 242 mängijat, kellest osutus parimaks 35-aastane viimsilane Ermo Kosk.
Ülejäänud tiitlivõitjateks olid oma esimesel suurema sisseostuga live-turniiril osalenud nimekas netiproff Sergei Ištšenko (No Limit Holdem 6-max High-Roller), möödunud aastal mitmeid imetegusid sooritanud põlvalane Jaan Vasser (No Limit Holdem heads-up), online-kvalifitseeruja Andres Kaarmann (Pot Limit Omaha Hi-Lo), korduvalt Paf Live’idel säranud Danel Kunman (Pot Limit Omaha 6-Max), tantsutäht Mairold Millert (No Limit Holdem 8-max) ning ettevõtjad Hanno Liiva ja Rikard Relander (No Limit Holdem paaristurniir).
7. ETPF valis aasta parimaid, elutöö preemia Imre Leiboldile
7. aprillil Olympic Park kasiinos toimunud Eesti Turniiripokkeri Föderatsiooni (ETPF) iga-aastasel pidulikul auhinnagalal tunnustati möödunud aasta parimaid mängijaid ning anti välja üks elutöö preemia.
2017. aasta parimaks live-mängijaks valiti Kopenhaageni Unibeti Openil võidutsenud Kaarel Lepik, aasta netimängijaks Markku Koplimaa ning naismängijaks Carmen-Elina Vist, kellest viimased kaks pälvisid sama tiitli ka möödunud aastal. Aasta pokkerisündmuse auhind läks taaskord kodumaisele suurfestivalile OlyBet Kings of Tallinn ning aasta uustulnukaks valiti mulluste Eesti meistrivõistluste põhiturniiri tšempion Kristo Erala. Aasta pokkeripersooni auhind kuulus tudengipokkeri ning regionaalsete turniiride korraldajana tuntud Tarmo „Waim“ Pikale, rahva lemmikuks valiti aga mullune paarismängu Eesti meister Mati Pirn.
Ühtlasi andis ETPF välja elutöö preemia Imre Leiboldile, kes on harrastanud pokkerit juba üle 15 aasta ning paistnud silma nii suurepärase mängija kui olulise Eesti turniiripokkeri arendajana. Sellega sai temast Ivo Jurno, Toomas Taimla, Tambet Kase ning Andres Burgeti järel viies Eesti Pokkeri Kuulsuste Halli liige. Pokkeriaasta parimad valiti tavapäraselt ETPF-i liikmesklubide ning eraisikutest liikmete poolt.
8. Eestlased Euroopas rahamänge ja TV-ülekandeid vedamas
2014. aastast tegutsev CashGame Festival on saanud lühikese ajaga tuntuks nii Eesti kui Euroopa pokkerisõpradele – nende poolt pakutav tempokas ja suuremahuline action, kvaliteetsed live-ülekanded ja lahe meelelahutusprogramm meelitavad igale üritusele sadu osalejaid. Sel aastal käidi taas kahel korral Tallinnas - vastavalt aprilli ning novembri lõpus.
Aga CashGame Festivali kõrval tegutseb üks teinegi vägagi arvestatav eestlaste punt, mille peamised eestvedajad Viljandi mehed Heimar Lill ning Madis Birnbaum. Valdavalt tuleb nende leib TV-ülekannetest, mida viiakse läbi mitmetel Euroopa ja maailma suurimatel turniiridel. Märkimist väärivad nii värske diil WPT-ga kui ka kauakestnud partnerlus 888.com’i ja teiste tegijatega.
Sel aastal said nendest ettevõtetest aga mõlemal tegevusalal otsesed konkurendid. Kui CashGame Festival on varemgi oma teleülekandeid teistele üritustele pakkunud, siis sel aastal lisandus jällegi Viljandi pundi lisategemistesse rahamängu festivali läbiviimine. Märtsis Maltal toimunud Cash Tour jäi sel aastal küll ühekordseks ettevõtmiseks, kuid loodetavasti jätkub mulkidel ning tublil pokkerireporteril Mariliis Jõrasel jõudu oma paljude tegemise kõrvalt ka sellega jätkata.
9. Wismari pokkeriklubi pidas maha oma viiesajanda turniiri
Kolmapäev, 18. aprill oli erilise tähtsusega päev kuulsale Tallinna pokkeriklubile Wismari, mille liikmed korraldasid klubi ajaloo 500. turniiri. See on hämmastav saavutus ka Euroopa mõttes, sest klubi esindajate sõnul on nende liikmed käinud koos juba üle kümne aasta – peaaegu „igal jumala kolmapäeval!“
Mänguga tehti algust Kajamaal (algul ühelaua turniiridega) tänaseks lahkunud pokkerientusiasti ja Eesti Pokkeri Kuulsuste Halli liikme Toomas "Kajamees" Taimla kodusaunas ning mängijateks olid peamiselt vibulaskjad ja nendega seotud inimesed. Esimene klubiturniir, kus ametlikult edetabelit pidama hakati, toimus 17. juunil 2008. Tollal kandis klubi nime "Call-in", muutudes aasta hiljem „Wismari PC“-ks.
Klubist on läbi aegade käinud läbi üle 300 erineva mängija, kellest sirgunud mitmeid Eesti pokkerimeistreid. Teiste seas on sattunud mängima ka kuulsusi teistelt elualadelt nagu Margus Vaher, Mairold Millert, Anti Reinthal, Chalice, Tommyboy, Orelipoiss ning isegi Tanel Padar. Välja on antud oma nädalalehte, korraldatud mitmesuguseid võistlusi, üritusi ja sõpruskohtumisi.
10. Eesti pokkerimängija suurvõit SCOOP-il
Mais PokerStarsis toimunud suurfestivalil Spring Championship of Online Poker (SCOOP) sai eestlastest suurima hiti "kõrgel" põhiturniiril viienda koha saavutanud "ULOSEMFKR!!“ Edukas mäng tõi sisse 338 072 dollarit ehk ligikaudu 288 tuhat eurot.
Turniiri sisseost oli 10 300 dollarit ning sellest võttis osa 486 mängijat (lisaks tehti ka 168 re-entry't, mis kergitas auhinnafondi üle kuue ja pool miljoni dollari). "ULOSEMFKR!!" võit on üks suuremaid Eesti netimängijate kordaminekuid läbi aegade, jäädes mitmelauaturniiride arvestuses alla vaid Markku Koplimaale. Siinkohal väärib märkimist, et ka Markku rekordhit tuli täpselt samalt turniirilt 2016. aastal ning tema lõppkohaks oli toona samuti viies!
Eestlased saavutasid korralikku tulemusi ka teistel turniiridel, mis 183 võistlusest koosnenud SCOOP-i raames läbi viidi. Eelnevalt juba mainitud Markku Koplimaa korjas pärit mitu viiekohalist võitu, suurimaks kordaminekuks jäi aga 65 151-dollariline hit $1050 8-Max Progressive KO turniiril. Oma jätkuvalt head mänguvormi tõestas ka vanameister Henri Käsper, kes teenis samuti $1050 sissostuga turniiril üle 45 000 dollari.
Teadaolevalt õnnestus eestlastel sel aastal vähemalt kaks SCOOP turniiri ka võita – sellega said hakkama Uku "Parmupill" Valner ja segamängude äss Veljo Raun.
11. Ranno Sootla WSOP-l teine!
Juuni lõpus saavutas nimekas Eesti pokkeriproff Ranno Sootla Las Vegases toimunud turniiripokkeri maailmameistrivõistluste (WSOP) $1500 sisseostuga No Limit Holdem Bounty-turniiril kõrge teise koha ning teenis 168 329 dollarit auhinnaraha.
Umbes 2,3 miljoni eurose auhinnafondiga turniirist võttis osa koguni 1983 mängijat (sealhulgas sellised staarid nagu Phil Hellmuth, Chris Ferguson ja Bertrand Grospellier) ning teenitud 22 skalbi näol lisandus Ranno teenistusele veel 11 tuhat dollarit.
Turniiri avapäeva järel oli Ranno neljas (konkurentsis 298 parimat, teise päevaga (järel 29 mängijat) tõusis ta juba liidriks ning alustas finaalpäeva kolme konkurendi vastu suuruselt teise stäkiga. Nii lõpuks ameeriklase Ryan Lengi vastu heads-up’i jõutigi.
Rannole elas kaasa kamp eestlasi Las Vegases ning tuhanded kaasmaalased TV-ülekande ja live-blogi vahendusel. Seis oli enam kui pinev, kuid paraku ei õnnestunud kauaoodatud WSOP käevõru siiski sel korral Eestisse tuua. "Ranno on üks sitkemaid vastaseid, kelle vastu ma kunagi mänginud olen. Ta on tõesti väga hea," tunnustas vastane, kelle näol on tegemist elukutselise mängija ning pokkeritreeneriga.
12. Eestlaste edukas esinemine Tallinn Summer Showdown’il
Südasuvel Hilton Park hotellis ja Olympic kasiinos toimunud suvine pokkerifestival Tallinn Summer Showdown möödus eestlastele väga edukalt, sest põhiturniiri 156 750-eurosest auhinnafondist saadi selgelt suurim noos.
Neli päeva kestnud põhiturniiri viimase kolme mängija vaheline diil tagas hiljem võitjaks tulnud Jargo Alaväljale 33 077 ning kolmanda koha saavutanud Rauno Tahvonenile 29 905 eurot. Hea tulemuse said eestlastest kirja ka Tarmo Tammel, Rauno Kiviloo ja Meelis Ahman, kes tulid vastavalt viiendaks, kuuendaks ja üheksandaks.
Eestlastel läks hästi ka kõrvalturniiridel ning festivali kalleima, 2150-eurose osalustasuga High-Rolleri võitis samuti meie mees - Igor Pihela (18 200 eurot). Esimest korda peetud Euroopa naiste meistrivõistluste tiitel läks küll Soome, kuid teiseks tuli Eesti läbi aegade edukaim naismängija Kairit Leibold.
13. Dmitri, Maili ja Mati särasid Kuldsetel Liivadel
Juulis Bulgaarias toimunud MPN Poker Tour põhiturniiril saavutas 320 osaleja konkurentsis kõrge kolmanda koha Eesti pokkerimängija Dmitri Fomitsa, kes teenis 20 100 eurot auhinnaraha.
Turniirivõidu said Bulgaarias ka 2017. aasta Eesti meistrid paarismängus. Võrulane Mati Pirn ja Rakvere hobimängija Maili Tannbaum olid parimad €110 sisseostuga paarismängus ning jagasid omavahel 1 216 eurot.
MPN Poker Tour’il saab peagi mängida juba koduses Tallinnas, sest menukas turniirifestival jõuab Eestisse juba algava aasta jaanuaris.
14. Matthias Tikerpe Barcelona EPT-l kuues
Selle aasta suurima eestlaste ühekordse auhinnaraha live-turniiridel vormistas enda nimele pokkeriproff Matthias Tikerpe, kes saavutas mainekal PokerStars.es EPT Barcelona põhiturniiril kõrge kuuenda koha ning teenis 287 050 eurot. See on Eesti suuruselt teine live-cash läbi aegade!
5300-eurose sisseostuga turniiril osales 1931 mängijat ning auhinnafond oli hiiglaslik 9 365 350 eurot. Turniirist võttis osa palju hirmkuulsaid pokkeristaare - tipptegijaid oli nii Euroopast, USA-st kui ka mujalt maailmast. Matthias lõpetas teise päeva suuruselt 63. stäkiga, kuid erakordselt tugev kolmas päev tõstis meie mehe koguni kolmandaks ning liidrite sekka jäi ta kuni lõpuni.
Neljanda päeva järel oli Matthias neljas ning samalt kohalt alustas ta ka pühapäeval mängitud kuue-inimese finaali, kus meie mees siiski kahjuks esimeseks langejaks osutus.
15. Kaur Ajamaa võitis teist aastat järjest Unibeti suvelõpufestivali
Selleaastane pokkerisuvi oli Lääne-Eestis suurimas, Grand Prix Port Arturi kasiinos tihedam kui kunagi varem, saades alguse Pärnu meistrivõistlustega mais ning kulmineerudes romantikafestivaliga septembris. Vahele mahtusid erinevad Unibeti, Coolbeti, Pafi ja kasiinoketi enda üritused.
Eraldi tähelepanu väärib tagantjärgi aga 31. augustist kuni 1. septembrini toimunud Unibeti Pärnu Suvelõpufestival, mille põhiturniiri auhinnafond oli 11 818 eurot. Nimelt tituleeriti tšempioniks heads-up mängus kangelasliku comebacki teinud Kaur Ajamaa, kes võitis Unibeti Suvelõpufestivali ka aasta aega tagasi!
16. Aleksei "AS Leshiy" Smirnov tuli netipokkeri maailmameistriks!
Septembris PokerStarsis toimunud netipokkeri maailmameistrivõistlustel (WCOOP) võitis Aleksei "AS Leshiy" Smirnov 215-dollarilise osalustasuga No Limit Texas 8-Max turniiri ning tuli kolmanda meie mängijana netipokkeri maailmameistriks.
Kahepäevasel turniiril (ligi 16 tundi puhast mänguaega) tuli alistada 5009 konkurenti. Lisaks ihaldatud tiitlile ja kuldsele käevõrule teenis 34-aastane Aleksei ka 131 349 dollarit (112 936 eurot) auhinnaraha. "Pärast võitu tegime naisega, kes on mulle eduka pokkerikarjääri teekonnal väga toeks, kaks pokaali šampust ja läksin magama. Ega hetkel rohkemaks aega polnud ka, sest tuli välja puhata ja järgmistele turniiridele keskenduda," kirjutas Aleksei pärast turniiri.
Olgu siinkohal veel lisatud, et Aleksei sai sel aastal ka ühe märkimisväärse live-hiti. Ta saavutas märtsis 150 osalejaga Sotši National EPT osaturniiril teise koha ning võitis seal üle 40 tuhande euro.
17. Eksootilised mängud said eraldi pokkeriliiga
Aastaid on vaieldud selle üle, kas eksootilised mängud peaksid üldse olema Eesti meistrivõistluste kavas. Pooldajad leiavad, et kui neil mängudel on piisavalt harrastajaid, pikk ajalugu ning neid mängitakse nii WSOP kui WCOOP-il, siis miks ei võiks nendes ka Eesti meistreid selgitada. Vähemalt on turniirikava mitmekesisem ja niigi domineerivale Texas Holdem’ile mingigi vaheldus…
Seevastu vastased on seisukohal, et kuna tegemist on iganenud mängudega, mida harrastab vaid kitsas seltskond „vana kooli mängijaid“ ning kasiinodes neid samuti jooksvalt ei mängida, siis ei tohiks ka nn. segamängudel enam tiitlivõistlustel kohta olla.
Vahetult enne OPEM-i sai aga selgeks tõsiasi, et ega neid mänge enam väga netis mängida saagi, sest oma tähelepanu uutele, kiiretele, lihtsatele ning suurema õnnefaktoriga mängudele suunanud pokkeritoad on vähepopulaarsed ladumispõhised mängud lihtsalt ära kaotanud.
Et hundid oleksid söönud ja lambad terved, alustas ETPF 29. septembril uut turniirisarja, mille käigus selguvad Eesti parimad 8-Game’i mängijaid. Pokkeriliiga koosneb kahest 55-eurose sisseostuga live-turniirist, samuti toimub seitse 22-dollarilise osalustasuga igakuist online-turniiri PokerStarsis.
Võitja selgub kevadeks. „Hetkel mängijaid igatahes jagub,“ on ETPF-i juhatuse liige Tanel Reisi rahul.
18. Eestlaste massiline invasioon Maltale
Eesti pokkerimängijate ühised pokkerireisid said alguses juba eelmisel kümnendil, mil käidi väiksema pundiga Unibet Openitel, hiljem ka EPT-del ja mõnikord eksiti ära koguni Vegasesse. Viimastel aastate populaarseimad sihtkohad on olnud Praha ning Barcelona, kus toimuvatele suurfestivalidele sõidab alati kümneid Eesti pokkerisõpru.
See, mis toimus aga selle aasta oktoobris keset Vahemerd, oli hoopis midagi muud. Suurturniiril Battle of Malta istus laudadesse ligi sadakond Eesti mängijat, lisaks hängis saarel kaasa veel vähemalt sama palju pereliikmeid ja sõpru. Kindlasti toetasid seda mugavad otselennud, üliodavad lennupiletid, võimas õhkkond, head peod ning kodune Olympic Casino, kus kogu action läbi viidi.
Põhiturniiril tehti kokku rekordilised 3816 sisseostu, mis tõstis auhinnafondi 1,85 miljoni euroni. Turniiri teise päeva (570 parema hulka ja rahadesse) jõudis 11 eestlast, parimana sai Andrei Mjagkov 39. koha. Samas õnnestus aga Mario Linnol võita üks kõrvalturniiril ning nii Henri Käsperil kui Ranno Sootlal jõuda high-rolleri finaallauda. Eesti keelt võis kuulda kõikjal!
19. Jõudsalt arenev tudengipokker
Tartlane Tarmo „Waim“ Pikk on kogunud aastaid tuntust erinevate live-turniiride läbiviijana, töötades viimasel ajal enamasti Betsafe’i pokkeritoa heaks. Üheks aina suuremat populaarsust koguvaks ettevõtmiseks on saanud tudengipokker, mis pakkunud lõbusat meelelahutust nii Tallinna, Tartu kui Viljandi üliõpilastele.
Enamasti on kõikidel turniiridel olnud vähemalt 30 mängijat, Käärikul toimunud üliõpilaste suve- ja talimängudel aga alati täismaja. Teiste seas on üritusi korraldatud nii EBS-ile, Tallinna Tehnikaülikoolile, Viljandi Kultuuriakadeemiale, Eesti Maaülikoolile kui ka paljudele teistele.
Sarnaselt pubipokkerile on ka tudengipokkerist võrsunud mängijaid, kes näidanud hiljem suurematelgi turniiridel head mängu. Seega – kui tudengid tahavad legaalselt mängida, peavad nad seda ka saama. Ja Betsafe’i ning „Waimu“ koosluses tehakse seda tööd hästi!
20. Live-panustamine pokkerile: kas esmakordselt maailmas?
Oktoobris Tallinnas toimunud üliedukal Coolbet Openil pakuti võimalust panustada põhiturniiri võitjale ka reaalajas ning Coolbeti spordiennustuse koefimeistri Jan hinnangul võis see toimuda koguni esimest korda maailmas.
"Peamiselt on pokkerile panustamisel kaks eesmärki: esiteks saame pokkerimängijatelt palju positiivset tähelepanu ning teiseks tekitab see mängijates lisahasardi ja väikese lisaraha teenimise võimaluse. Mängija lõplik koefitsient on segu tema osavusest, matemaatilisest tõenäosusest ja minu subjektiivsest/objektiivsest arvamusest ehk kogemusest, mis tuleneb aastatepikkusest tegutsemisest antud valdkonnas. Lisaks olen jälginud, kuidas keegi mängib ning ka paljude mängijatega vahetult lauas kohtunud,“ rääkis Jan koefide koostamise eesmärgist ning avaldas ka selle üldise valemi.
Samas ei varjanud mees, et tema hinnangul on live-koefide pakkumine hetkel veel suhteliselt lapsekingades ja turg võrdlemisi väike. „Eelkõige oli see lihtsalt fun, kuid võimalusel sooviks ikkagi ka 2019. aasta EMV põhiturniiril live-koefe pakkuda,“ lisas mees. Saame näha, lõbus oleks see kindlasti.
21. OPEM 2018: tiitleid jagus nii vanadele haidele kui uutele tulijatele
Selleaastastel online-pokkeri Eesti meistrivõistlustel (OPEM) osalemine muudeti mängijatele erakordselt mugavaks: MPN-pokkerivõrgustikus toimunud turniiridel anti inimestele võimalus otsustada, millises pokkeritoas nad mängida soovivad. Suuresti tänu sellele ning leidlikule turniirikavale, mis keskendus selgelt hetke populaarseimatele formaatidele, saavutati kõikidel 2018. aastal esimesest või teist korda toimunud turniiridel väga kõrge osalusaktiivsus ning nii põhiturniiril kui Pot Limit Omahas püstitati uus osalejate arvu rekord läbi aegade.
Meistrisõrmused võitsid Meelis Ahman (NLH freeroll), Marko Prits (NLH 6-max), Joosep Tõnus (NLH 9-Max progressive Bounty), Toivo Ojasoo (NLH rahvaturniir), Daniel Plinte (NLH 8-Max Bounty), Ermo Kosk (NLH High-Roller), Airin Pindis (NLH naisteturniir), Toomas Hunt (NLH 4-Max), Ain Kriis (Pot Limit Omaha) ja Ronald Biktašev (NLH heads-up).
OPEM põhiturniiril oli parim Lõuna-Eesti hobimängija Mart Rinken, kes alistas heads-up’is neljakordse Eesti malemeistri Ottomar Ladva. Tšempionite turniiril (mis ametlikku tiitlit ei andnud) oli aga võidukas vanameister Revo Kink.
OPEM 2018 üldarvestuse parimaks mängijaks krooniti Roland Mändla. Kuigi veteranide kuulitõuke maailmameistril Rolandil ei õnnestunud ühtegi tiitlit võita, tagasid talle esikoha stabiilselt head tulemused erinevatel turniiridel. Kõige napimalt jäi mehel oma karjääri esimesest Eesti meistritiitlist puudu No Limit Holdem 4-max turniiril, kus ta saavutas teise koha.
22. Tavapärasest rohkem Hendoni-cashe, edukaim vanameister Henri Käsper
Live-turniirimängijatel on kombeks rääkida oma tulemustest ning neid teistega võrrelda läbi hiiglaslikus TheHendonMob andmebaasis sisalduvate resultaatide ehk nii-öelda „Hendoni-cashide“. Tegemist on niisiis kohaga, kus kirjas kõikide vähegi tähtsamate live-turniiride tulemused üle maailma.
Võib tunduda isegi natuke üllatav, kuid enim Hendoni-cashe teenis mööduval aastal mitmekordne Eesti pokkerimeister Henri Käsper, kes hittis nii Eestis, Monacos, Hispaanias, Maltal, Hollandis…kui ka WSOP-l. Ühtegi suurvõitu seekord küll ei tulnud, kuid mingi kopikas pudenes kõikjalt.
Olgu igaks juhuks lisatud, et kangetest konkurentidest, kes lisaks Eestile ka mujal maailmas mängimas käivad, said Markku Koplimaa 14, Vallo Maidla 13, Ranno Sootla ja Marius Morel 11 ning Aleksei Smirnov ja Matthias Tikerpe 9 Hendoni-cashi. Need kõik on vägagi korralikud numbrid ning annavad ühtlasi tunnistust sellele, et mahukas andmebaas võtab aina enam arvesse ka Eestis toimuvate suuremate turniiride ja festivalide tulemusi, mida siinsed mängukorraldajad neile esitavad.
23. Eesti netimängijad maailma tipus
Live-pokkeri kõrval ei saa kindlasti unustada ka netipokkerit, sest just see on peamine koht, kus elukutselised pokkerimängijad raha teenivad.
Erinevalt live-turniiridest, mille ülemaailmsed edetabelid on vallutanud ülikõrgete sisseostudega turniiridel möllavad gigavaalad, on eestlased netipokkeris maailma tipule märksa lähemal. Maineka Pocketfives.com andmebaasi põhjal on Markku „markovitsus“ Koplimaa detsembri lõpu seisuga maailma jooksvas edetabelis koguni 44. kohal ning teeninud ainuüksi PokerStarsis toimunud turniiridel karjääri jooksul üle 6 miljoni dollari. See pole küll puhastulu (teenistuse sisse pole arvestatud turniiride sisseoste), kuid number on sellest hoolimata muljetavaldav.
56. kohalt leiame Aleksei Smirnovi ning kokku asub esituhandes koguni kuus Eesti mängijat – lisaks eelpool nimetatud kahele kangele ka Jargo Alaväli, Matthias Tikerpe, Sergei Ištšenko ja Tõnis Viik. Väärib tähelepanu, et kõik need kuus meest on leidnud selles aastakokkuvõttes märkimist ka varem, mis tõestab, et tegemist pole sugugi vaid vargsi netiavardustes toimetavate virtuaalhaidega, vaid ka live-turniiridel mehetegusid teinud pokkeriässadega.
24. Eesti Naiste Pokkeriliiga peatus juubelihooajal kolmes linnas
Pole kahtlust, et Eestis on pokker naiste seas märksa populaarsem kui maailmas tervikuna ning sellest on olnud kasu kõigile. Üritused on muutunud värvikamaks, lõbusamaks ning seltskondlikumaks. Nii mõnigi suhe või koguni kooselu on saanud alguse just pokkerilauast ning arvestades vallaliste mängijate osakaalu nii meeste kui naiste seas, tuleb neid tõenäoliselt tulevikuski juurde. Eriti teeb heameelt aga see, et suur osa Eesti naismängijatest võtab pokkerimängu väga kirglikult ning neil on turniirilauda istudes selged ambitsioonid.
Üheks suurimaks Eesti naiste pokkeri populaarsuse kasvatajaks on olnud Eesti Naiste Pokkeriliiga, mida viidi tänavu läbi juba kümnendat aastat järjest. Tegemist on üsna ainulaadse ettevõtmisega, mille peamised eestvedajad (algselt Kairit Leibold, hiljem ka Kristi Kirs) on suutnud oma kire väga hästi kõikidesse teistesse osalejatesse süstida ning kaasata sel viisil nii „vanu tegijaid“ kui kümneid uusi õrnemast soost pokkerisõpru.
Sel aastal koosnes Eesti Naiste Pokkeriliiga eelvoor tosinast online- ning kolmest live-turniirist. Kui netiturniirid toimusid MPN-võrgustikus, siis live-üritused lisaks Tallinnale esmakordselt ka Pärnus ning Tartus. Väärib märkimist, et kõikjal oli osaleda soovijaid rohkem kui laudades kohti!
15. detsembril Olympic Park kasiinos toimunud finaalturniiri võitis Airin Pindis, kellel oli vägagi hea aasta. Tuli ta ju OPEM naisteturniiri võitjaks ning saavutas neljanda koha EMV rahvaturniiril. Teise koha sai Triin Karulin, liiga eestvedajad Kairit Leibold ning Kristi Kirs lõpetasid aga vastavalt kolmanda-neljandada. Finaalturniiri liidrina alustanud Catlin Müür küll kümne parima sekka ei mahtunud, kuid sai eelvoorus hakkama lausa fenomenaalse saavutusega - võitis ära kaks esimest live-turniiri!
25. Pokkeriürituste rohkus vähendab mängijate arvu
Kuigi Eestis korraldatud rahvusvahelised suurfestivalid õnnestusid sel aastal erakordselt hästi (sisuliselt toimus neid vähemalt kord kuus) ning ka tiitlivõistlustele ei saanud midagi ette heita, võis igaüks märgata, et osalejate arv on just kohalikel pokkeriüritusel võrreldes mullusega (või juba aastaid) languses.
Olgu jutt siis „kolmest suurest“ igakuisest turniirist Tallinnas, kuumast Pärnu pokkerisuvest, regionaalsetest meistrivõistlustest või ka väiksematest ettevõtmistest üle Eesti. Kuigi pokkeriklubid, eestvedajad, kasiinod ning ka ETPF-i uus, juunis ametisse astunud juhatus (Tanel Reisi, Kaidar Viikman ja Villu Metsur), töötab igapäevaselt muudatuste ja uute formaatide väljamõtlemisega, suhtleb mängijatega ning jälgib ka seda, et turniirid omavahel „kokku ei jookseks“, on ikkagi juhtunud seda, et mõned turniirid jäävad suisa ära või pole nende korraldamine lihtsalt mõistlik.
Milles asi? Eelkõige tasub otsida põhjuseid ürituste rohkuses, sest niivõrd palju ägedaid pokkerifestivale kui praegu, pole Eestis veel kunagi ühe aasta jooksul korraldatud. Lisaks tõestas eestlaste massinvasioon Maltale ilmekalt, et siinsetele üritustele pakuvad aina enam konkurentsi ka mujal Euroopas toimuvad ettevõtmised. Kindlasti tuleb arvestada ka sellega, et online-pokkeri mängitavus langes maailmas juba seitsmendat aastat järjest ning eriti valusalt on see tabanud just rahamänge. Sel põhjusel on vähenenud promod ning nende mängijateni viimine muutunud pärast selleaastast Facebooki-poolset „kraanide kinni keeramist“ veelgi raskemaks.
Palju live-turniire = palju uusi tegijaid
Ja lõpetuseks teeme eraldi teemana juttu ka uutest staaridest. Aasta Uustulnuka valimine on olnud kõigile paras peavalu, sest väga raske on tõmmata piiri päris esimest aastat pokkerilauda istunud inimeste ning juba varemgi mänginud, kuid alles sel aastal suuremate vägitegudeni jõudnute vahel. Siinkohal tuleb heita pilk ka regioonidesse, sest Betsafe Pokkerikarikas ning erinevad live-liigad on näiteks Lõuna-Eestis endiselt väga popid ja Casino Grand Prix korraldab turniire koguni kaheksas Eesti linnas.
Enamasti kerkivad esile siiski juba vanemad tegijad, kellest varem lihtsalt kuigivõrd ei teatud. Näiteks Jõhvi mees Ranno Asper, kes võitnud oma kodusaalis palju turniire ning on ka esimene Ida-Virumaa pokkerimeister, kuid saavutas suurema tuntuse alles pärast kahte turniirivõitu Coolbet Openil. Või sealtsamast pärit esimene Ida-Eesti pokkerimeister ning EMV rahvaturniiril kolmandaks tulnud Vladislav Han.
Või hoopis pubipokkerist suurde mängu tulnud Mart Rinken, kes kuuldavasti peale OPEM põhiturniiri võitu mujalgi Lõuna-Eestis pidevalt hitib. Või Mardile OPEM-i finaalis alla vandunud neljakordne Eesti malemeister Ottomar Ladva, kes paljastas mõned päevad pärast turniiri toimunud intervjuus Coolbetile, et pokker pole talle kaugeltki kõigest hobi, vaid ka töö. Või detsembris ja septembris OPS-i võitnud (ning juulis kolmandaks tulnud) Taago Tamm. Või hoopis Viljandi mees Rait Rimmel, kus tuli sel aastal muuhulgas nii Haapsalu kui Võru meistriks. Või hoopis keegi teine?
Aga ärge sellele kõigele hetkel siiski (veel) liialt mõelge J. Loodame, et saabuv aasta on niisama tegus ja põnev kui eelmisedki ning pakub kõikidele Eesti pokkerisõpradele hulgaliselt häid emotsioone.
Soovime Sulle meeleolukat aastavahetust!