EETIKAKOODEKS
EetikakoodeksNagu igal spordialal, nii ka sportlikus pokkeris on olemas kindlad reeglid, mida järgitakse ja millest kinni peetakse. Lisaks neile reeglitele on ka nö. kirjutamata reeglid, mida jälgitakse. Neist juttu teemegi.
Üks hetke põhiline probleem pokkeris on see, et ei ole veel ühtseid, üle maailma kehtivaid turniirireegleid. Põhjuseid on mitmeid, kusjuures peamine neist on riikide erinevad hasartmänguseadused, mis vastavat ala reguleerivad. USA-s on organisatsioon, mis ühendab turniiri direktoreid (TDA – Tournament Directors Association) ja nende standardreegleid kasutab enamik maailma juhtivaid live-pokkeriklubisid. Eestis on turniiridel juba algusaegadest kasutusel TDA reeglid v.a. mõned väikesed erinevused.
13 reeglit
1. Ära tegutse enne oma järjekorda: kõik panustamised, tõsted, loobumised ja checkid peavad olema tehtud alles siis, kui otsustamise järjekord jõuab sinuni. Enne seda tegutsemine mõjutab teiste mängu ning kogu mängu käiku üldiselt. Kui tegutsed enne oma korda, võid saada trahviks kuni 20 minutise penalti (mängust eemaldamise) või mis hoopis hullem – korduvate rikkumiste puhul diskvalifitseeritakse sind turniirilt.
2. Kui oma kaartidest loobud, tee seda nii, et neid teistele näha ei oleks, lükates nad jagaja suunas, pildipool allapoole.
3. Sinu kaardid peavad kogu aeg kõigile mängijaile näha olema st. vastased peavad teadma, kas osaled veel mängus või mitte. Sama reegel kehtib mängumärkide kohta – needki peavad kogu aeg laual kõigile näha olema, kusjuures suurem nominal peab tavaliselt olema vastastele paremini nähtav.
4. Teiste mängijate mängustiili kommenteerimine ei ole viisakas. Samuti tuleb hoiduda ebaviisakustest kaasmängijate suunas.
5. Diileri suhtes ebaviisakaid märkusi teha ei ole lubatud. Ebaväärikas käitumine (näiteks kaartide viskamine diileri poole) ei ole lubatud. Pead meelde jätma, et kaotuses ei ole süüdi mitte keegi teine peale sinu enda.
6. Kui soovid näidata oma head jaotust teistele, pead seda tegema nii, et kõik lauas olevad mängijad kaarte näeksid (loomulikult mitte jaotuse kestel kaartidest loobudes). Seda reeglit tuntakse ka “Show one - show all” nime all.
7. Mängijad ei tohiks oma kaartide kohta infot anda enne kui kogu tegevus (panustamine, callimine vmt.) on lõppenud. Vastasel korral võib taoline käitumine mõjutada mängu käiku.
8. Oma eelmise jaotuse kaartide kohta info andmine ei ole samuti viisakas. Turniiri vaheaegadel on ikka diskussioone jaotuste kohta ja see on täiesti aktsepteeritav, kuid jaotuste ajal seda tegema ei peaks. Jaotuste vahel võib eelnevast jaotusest juttu teha, see ei ole keelatud.
9. Mängumärke panka visata (splashing the pot) on ebaviisakas. Nende kokku korjamine võtab kaua aega ja see vähendab lauas jagatavate keskmiste jaotuste arvu ning muudab väiksemaks selle laua mängijate finaali jõudmise võimalusi.
10. Soft play ehk kokkulepe mõne vastase vastu mitte mängida on keelatud. Seda tuleb aeg-ajalt ette, kuid kuna see ei ole lubatud, võib see kaasa tuua turniirilt eemaldamise! Samuti on loomulikult keelatud igasugune kokkumäng, näiteks samas lauas mängivale tuttavale meelega mängu käigus žetoonide kaotamine.
11. Mängus osalejate mängumärke ja kaarte teised osalejad puudutada ei tohi v.a. juhul kui diiler palub ennast abistada.
12. Jaotuse ajal ei tohi teha verbaalseid kommentaare oma kaartide kohta – taas kord võib see muuta oluliselt mängu käiku ning karistuseks kaasa tuua 20 minutilise trahvi (turniiril osaleja ei tohi laua ääres viibida, kuid diiler asetab tema mängumärgid panka siis, kui selleks on vajadus: anted, blindid jmt).
13. Kui jaotuse jooksul tekib mõni viga, peavad mängijad sellest diilerile teada andma.
Sellised elementaarsed reeglid kehtivad kõigi jaoks ning eelistusi kellegi jaoks ei tehta. Reegleid on palju, kuid ka siinseid järgides peaksite juba igal turniiril ilma igasuguste probleemideta hakkama saama.
Abiks algajale live-pokkeri mängijale
Turniirid on Eestis juba alates 2004 aastast suitsuvabad olnud st. pokkerilaua ääres suitsetada ei tohi. Lisaks sellele on veel mõningad reeglid, millest kinni pidamine on kohustuslik. Näiteks peavad kõik mängumärgid olema teistele mängijatele näha. Kui vastasmängija soovib teada teie märkide kogust, peate talle ütlema või näitama, milline on teie mängumärkide kogus. Turniiri reegleid on palju ja enamik neist on igas klubis kõigile näha.
Varasematel aegadel on mängijad pokkeriga tutvust teinud kõigepealt kasiinos ja siis alles internetis. Nüüdseks on olukord muutunud. Need, kes on internetis mängima õppinud, võivad kasiinosse mängima minnes leida end hoopis võõrast maailmast ning arvata, nagu ei teaks nad pokkerist midagi. Siin on mõned soovitused juhuks, kui olete mänginud internetipokkerit ja plaanite live-pokkerit mängima minna.
Kasiinosse minnes
Osade riikide kasiinodes on vajalik registreerumine, nii ka Eestis. Kasiinosse sisenemisel küsitakse isikut tõendavat dokumenti ning tehakse sellest koopia. Mõnedes kasiinodes saad kasiino kliendikaardi, mida saad järgnevatel külastustel enda identifitseerimiseks kasutada. Minnes mõne välisriigi kasiinosse pokkeriturniirile, tee kindlasti enne selgeks milliseid dokumente sul vaja läheb ning millised on sisenemise/mängimise piirangud nagu näiteks vanusepiirang.
Pokkeriruumis
Pokkeriruumis võid küsida infot mängude ja turniiride kohta pokkeriruumi töötajalt (pokerbrush). Pokkeriruumis on olemas tabloo või tahvel, kus kirjas turniirile või rahamängulauda pääseda soovivate mängijate ootenimekiri. Tahvlile on kindlasti lisatud ka rahamängude nimekiri, mida ruumis pakutakse. Kui soovite mõnes neist mängudest osa võtta, lisage sellele nimekirjale oma nimi või laske seda teha pokerbrushil. Niipea, kui laud avatakse või koht vabaneb, antakse sellest nimekirjas esimesel kohal olevale mängijale teada. Peale seda on sel mängijal aega umbes 10 minutit see koht endale võtta, sest kui ta seda ei tee, antakse see järgmisele nimekirjas olevale mängijale.
Lauas
Mängulauas võid oma sularaha mängumärkide vastu vahetada. Osades pokkeritubades on lubatud panustena kasutada ka laual olevat sularaha. Selle soovitame kohe kindlaks teha, kuna see võib üsnagi palju mängu käiku mõjutada. Raha vahetamisel peaksid teadma, et diiler ei tohi sinu poolt vahetatavat raha otse sinu käest vastu võtta – pead raha lauale asetama. Kindlasti ära paku münte – neid tavaliselt vastu ei võeta.
Mängulaua katte keskel on tavaliselt ovaalikujuline joon. Piisab sellest, et hoiad oma kaardid joone taga (enda poolel), sest kui kaardid teisele poole lükkad, loetakse neid mängust väljas olevateks. Loomulikult võid showdownis oma kaardid avada ka joone teisel poolel.
Kaitse oma kaarte. Kasiinos tasub seda teha, sest nad võivad kergesti sattuda kokku teiste mängijate kaartidega. Kaarte saab kaitsta suhteliselt lihtsalt, asetades nende peale näiteks mängumärgi. Mõned mängijad kasutavad kaitseks erinevaid amulette (žetoone, münte, muid esemeid). Kaartide kaitsmise mõte on selles, et mõni mängijatest võib hoolimatult kaartidest loobudes need nii ära visata, et need satuvad sinu kaartidega kokku. Kui sa oma kaarte kaitsnud ei ole, võib tekkida olukord, kus need kaardid loetakse samuti loobutud kaartideks, kuna nad ei olnud kaitstud. Peale seda on juba väga raske selgitada, millised olid just sinu kaardid. Pigem kaitse oma kaarte juba enne, kui midagi taolist juhtub.
Ära vii kaarte laua piirest eemale. Kasiinos vaadatakse kaarte laua kohal. Kindlasti ei tohiks kaarte tõsta päris näo juurde või keha lähedale, sest sellele võidakse vaadata halvustavalt ka teiste mängijate poolt.
Hoidu string bet´i eest. Panustades ei tohi sa mängumärke panka tilgutada (ükshaaval või osade kaupa panka panema). Tavaliselt arvestatakse sellisel juhul esimese summaga, mille panka panid ja ülejäänud summa antakse tagasi. Kui keegi on panustanud ja sina tahad tõsta, on kõige kindlam teha call ja raise korraga. Alati on võimalus enne panuse tegemist öelda, millise summaga panust tõstad või kogu summa, mille mängu paned. Olles nii teinud, ei loeta seda enam string bet’iks.
Ära puutu panka. Kui call´id sellise chipiga, millel on suurem nominaalväärtus, siis ära hakka ise mängumärke pangast tagasi võtma – seda teeb diiler.
Ära näita oma kaarte enne showdowni. Mõnes klubis võib olla reegel, mis loeb enne õiget aega avatud kaardid dead hand’iks st. surnud käeks ehk isegi siis, kui sul oli käes nuts, ei pretendeeri sa enam panga võitmisele. Mõningates klubides on samas sellise olukorra puhul selline reegel: sinu kaardid jäävad mängu, kuid sa ei tohi enam panustada või panust tõsta, check’imine ja call’imine on lubatud.
Kui osaled turniiril, siis pead kõigepealt ostma turniiripileti (tavaliselt kasiino kassast), mille alusel osalema pääsed. Andes turniiri alguses pileti pokkeriklubi töötajale, saad kohe ka loosiga omale istekoha. Selleks on olemas spetsiaalsed kohakaardid, millel tavaliselt on laua ja istekoha number. Selle alusel lubatakse sind vastava laua kindlale kohale mängima ning antakse ka algstäkk.
Juhul, kui sa ei tea, kuidas mingis olukorras käituda, saad alati abi vanematelt mängijatelt või kasiino/pokkeriklubi personalilt.
Tekst pärineb eestikeelsest pokkeriraamatust "Pokker. Eesti proffidelt eesti mängijatele".
Üks hetke põhiline probleem pokkeris on see, et ei ole veel ühtseid, üle maailma kehtivaid turniirireegleid. Põhjuseid on mitmeid, kusjuures peamine neist on riikide erinevad hasartmänguseadused, mis vastavat ala reguleerivad. USA-s on organisatsioon, mis ühendab turniiri direktoreid (TDA – Tournament Directors Association) ja nende standardreegleid kasutab enamik maailma juhtivaid live-pokkeriklubisid. Eestis on turniiridel juba algusaegadest kasutusel TDA reeglid v.a. mõned väikesed erinevused.
13 reeglit
1. Ära tegutse enne oma järjekorda: kõik panustamised, tõsted, loobumised ja checkid peavad olema tehtud alles siis, kui otsustamise järjekord jõuab sinuni. Enne seda tegutsemine mõjutab teiste mängu ning kogu mängu käiku üldiselt. Kui tegutsed enne oma korda, võid saada trahviks kuni 20 minutise penalti (mängust eemaldamise) või mis hoopis hullem – korduvate rikkumiste puhul diskvalifitseeritakse sind turniirilt.
2. Kui oma kaartidest loobud, tee seda nii, et neid teistele näha ei oleks, lükates nad jagaja suunas, pildipool allapoole.
3. Sinu kaardid peavad kogu aeg kõigile mängijaile näha olema st. vastased peavad teadma, kas osaled veel mängus või mitte. Sama reegel kehtib mängumärkide kohta – needki peavad kogu aeg laual kõigile näha olema, kusjuures suurem nominal peab tavaliselt olema vastastele paremini nähtav.
4. Teiste mängijate mängustiili kommenteerimine ei ole viisakas. Samuti tuleb hoiduda ebaviisakustest kaasmängijate suunas.
5. Diileri suhtes ebaviisakaid märkusi teha ei ole lubatud. Ebaväärikas käitumine (näiteks kaartide viskamine diileri poole) ei ole lubatud. Pead meelde jätma, et kaotuses ei ole süüdi mitte keegi teine peale sinu enda.
6. Kui soovid näidata oma head jaotust teistele, pead seda tegema nii, et kõik lauas olevad mängijad kaarte näeksid (loomulikult mitte jaotuse kestel kaartidest loobudes). Seda reeglit tuntakse ka “Show one - show all” nime all.
7. Mängijad ei tohiks oma kaartide kohta infot anda enne kui kogu tegevus (panustamine, callimine vmt.) on lõppenud. Vastasel korral võib taoline käitumine mõjutada mängu käiku.
8. Oma eelmise jaotuse kaartide kohta info andmine ei ole samuti viisakas. Turniiri vaheaegadel on ikka diskussioone jaotuste kohta ja see on täiesti aktsepteeritav, kuid jaotuste ajal seda tegema ei peaks. Jaotuste vahel võib eelnevast jaotusest juttu teha, see ei ole keelatud.
9. Mängumärke panka visata (splashing the pot) on ebaviisakas. Nende kokku korjamine võtab kaua aega ja see vähendab lauas jagatavate keskmiste jaotuste arvu ning muudab väiksemaks selle laua mängijate finaali jõudmise võimalusi.
10. Soft play ehk kokkulepe mõne vastase vastu mitte mängida on keelatud. Seda tuleb aeg-ajalt ette, kuid kuna see ei ole lubatud, võib see kaasa tuua turniirilt eemaldamise! Samuti on loomulikult keelatud igasugune kokkumäng, näiteks samas lauas mängivale tuttavale meelega mängu käigus žetoonide kaotamine.
11. Mängus osalejate mängumärke ja kaarte teised osalejad puudutada ei tohi v.a. juhul kui diiler palub ennast abistada.
12. Jaotuse ajal ei tohi teha verbaalseid kommentaare oma kaartide kohta – taas kord võib see muuta oluliselt mängu käiku ning karistuseks kaasa tuua 20 minutilise trahvi (turniiril osaleja ei tohi laua ääres viibida, kuid diiler asetab tema mängumärgid panka siis, kui selleks on vajadus: anted, blindid jmt).
13. Kui jaotuse jooksul tekib mõni viga, peavad mängijad sellest diilerile teada andma.
Sellised elementaarsed reeglid kehtivad kõigi jaoks ning eelistusi kellegi jaoks ei tehta. Reegleid on palju, kuid ka siinseid järgides peaksite juba igal turniiril ilma igasuguste probleemideta hakkama saama.
Abiks algajale live-pokkeri mängijale
Turniirid on Eestis juba alates 2004 aastast suitsuvabad olnud st. pokkerilaua ääres suitsetada ei tohi. Lisaks sellele on veel mõningad reeglid, millest kinni pidamine on kohustuslik. Näiteks peavad kõik mängumärgid olema teistele mängijatele näha. Kui vastasmängija soovib teada teie märkide kogust, peate talle ütlema või näitama, milline on teie mängumärkide kogus. Turniiri reegleid on palju ja enamik neist on igas klubis kõigile näha.
Varasematel aegadel on mängijad pokkeriga tutvust teinud kõigepealt kasiinos ja siis alles internetis. Nüüdseks on olukord muutunud. Need, kes on internetis mängima õppinud, võivad kasiinosse mängima minnes leida end hoopis võõrast maailmast ning arvata, nagu ei teaks nad pokkerist midagi. Siin on mõned soovitused juhuks, kui olete mänginud internetipokkerit ja plaanite live-pokkerit mängima minna.
Kasiinosse minnes
Osade riikide kasiinodes on vajalik registreerumine, nii ka Eestis. Kasiinosse sisenemisel küsitakse isikut tõendavat dokumenti ning tehakse sellest koopia. Mõnedes kasiinodes saad kasiino kliendikaardi, mida saad järgnevatel külastustel enda identifitseerimiseks kasutada. Minnes mõne välisriigi kasiinosse pokkeriturniirile, tee kindlasti enne selgeks milliseid dokumente sul vaja läheb ning millised on sisenemise/mängimise piirangud nagu näiteks vanusepiirang.
Pokkeriruumis
Pokkeriruumis võid küsida infot mängude ja turniiride kohta pokkeriruumi töötajalt (pokerbrush). Pokkeriruumis on olemas tabloo või tahvel, kus kirjas turniirile või rahamängulauda pääseda soovivate mängijate ootenimekiri. Tahvlile on kindlasti lisatud ka rahamängude nimekiri, mida ruumis pakutakse. Kui soovite mõnes neist mängudest osa võtta, lisage sellele nimekirjale oma nimi või laske seda teha pokerbrushil. Niipea, kui laud avatakse või koht vabaneb, antakse sellest nimekirjas esimesel kohal olevale mängijale teada. Peale seda on sel mängijal aega umbes 10 minutit see koht endale võtta, sest kui ta seda ei tee, antakse see järgmisele nimekirjas olevale mängijale.
Lauas
Mängulauas võid oma sularaha mängumärkide vastu vahetada. Osades pokkeritubades on lubatud panustena kasutada ka laual olevat sularaha. Selle soovitame kohe kindlaks teha, kuna see võib üsnagi palju mängu käiku mõjutada. Raha vahetamisel peaksid teadma, et diiler ei tohi sinu poolt vahetatavat raha otse sinu käest vastu võtta – pead raha lauale asetama. Kindlasti ära paku münte – neid tavaliselt vastu ei võeta.
Mängulaua katte keskel on tavaliselt ovaalikujuline joon. Piisab sellest, et hoiad oma kaardid joone taga (enda poolel), sest kui kaardid teisele poole lükkad, loetakse neid mängust väljas olevateks. Loomulikult võid showdownis oma kaardid avada ka joone teisel poolel.
Kaitse oma kaarte. Kasiinos tasub seda teha, sest nad võivad kergesti sattuda kokku teiste mängijate kaartidega. Kaarte saab kaitsta suhteliselt lihtsalt, asetades nende peale näiteks mängumärgi. Mõned mängijad kasutavad kaitseks erinevaid amulette (žetoone, münte, muid esemeid). Kaartide kaitsmise mõte on selles, et mõni mängijatest võib hoolimatult kaartidest loobudes need nii ära visata, et need satuvad sinu kaartidega kokku. Kui sa oma kaarte kaitsnud ei ole, võib tekkida olukord, kus need kaardid loetakse samuti loobutud kaartideks, kuna nad ei olnud kaitstud. Peale seda on juba väga raske selgitada, millised olid just sinu kaardid. Pigem kaitse oma kaarte juba enne, kui midagi taolist juhtub.
Ära vii kaarte laua piirest eemale. Kasiinos vaadatakse kaarte laua kohal. Kindlasti ei tohiks kaarte tõsta päris näo juurde või keha lähedale, sest sellele võidakse vaadata halvustavalt ka teiste mängijate poolt.
Hoidu string bet´i eest. Panustades ei tohi sa mängumärke panka tilgutada (ükshaaval või osade kaupa panka panema). Tavaliselt arvestatakse sellisel juhul esimese summaga, mille panka panid ja ülejäänud summa antakse tagasi. Kui keegi on panustanud ja sina tahad tõsta, on kõige kindlam teha call ja raise korraga. Alati on võimalus enne panuse tegemist öelda, millise summaga panust tõstad või kogu summa, mille mängu paned. Olles nii teinud, ei loeta seda enam string bet’iks.
Ära puutu panka. Kui call´id sellise chipiga, millel on suurem nominaalväärtus, siis ära hakka ise mängumärke pangast tagasi võtma – seda teeb diiler.
Ära näita oma kaarte enne showdowni. Mõnes klubis võib olla reegel, mis loeb enne õiget aega avatud kaardid dead hand’iks st. surnud käeks ehk isegi siis, kui sul oli käes nuts, ei pretendeeri sa enam panga võitmisele. Mõningates klubides on samas sellise olukorra puhul selline reegel: sinu kaardid jäävad mängu, kuid sa ei tohi enam panustada või panust tõsta, check’imine ja call’imine on lubatud.
Kui osaled turniiril, siis pead kõigepealt ostma turniiripileti (tavaliselt kasiino kassast), mille alusel osalema pääsed. Andes turniiri alguses pileti pokkeriklubi töötajale, saad kohe ka loosiga omale istekoha. Selleks on olemas spetsiaalsed kohakaardid, millel tavaliselt on laua ja istekoha number. Selle alusel lubatakse sind vastava laua kindlale kohale mängima ning antakse ka algstäkk.
Juhul, kui sa ei tea, kuidas mingis olukorras käituda, saad alati abi vanematelt mängijatelt või kasiino/pokkeriklubi personalilt.
Tekst pärineb eestikeelsest pokkeriraamatust "Pokker. Eesti proffidelt eesti mängijatele".