2021. aasta tähtsaimad pokkerisündmused Eestis
Sinu ees on iga-aastane Eesti Turniiripokkeri Föderatsiooni (ETPF) aastakokkuvõte, mis aitab pidada järge aasta tähtsaimatel pokkerisündmustel Eestis. Seda võib kasutada julgelt ka ühe allikana 2021. aasta parimate valimisel.
Lõppev pokkeriaasta oli mõneti sarnane eelmisele, kuid live’is siiski pisut sündmusterohkem. Kuigi koroonatont ahistas nii Eesti kui maailma pokkerimängijaid ka tänavu, õnnestus meil siiski korraldada üsna palju ettevõtmisi ning nii mõnigi 2020. aastal pooleli jäänud üritus lõpuni viia. Eesti meistrid selgusid nii vahetus mängus kui internetis, pokkerikommuun pidas maha vägevad suvepäevad ning ka Naisteliiga õitses täies hiilguses. Kui me kirjutame aga professionaalsest spordist, siis võime erilise heameelega tõdeda, et Eesti netiässade tase on tõusnud tänaseks juba sellistesse kõrgustesse, kus ühel turniiril keskmine eestlase kümne aasta palga võitmist peetakse niivõrd tavaliseks, et hea, kui keegi üldse viitsib selle sotsiaalmeedias põgusalt ära mainida...
2021. aasta on peaaegu läbi ning me vähemalt loodame, et järgmisel õnnestub taas Eestis palju suuri festivale ja üritusi korraldada ning meie mängijad saavad näidata oma taset ka piiri taga. Et netipokkeris ka edaspidi miljoneid võidetakse, on selge nagunii.
Eesti meistrivõistlused / ETPF-i üritused
1. ETPF-i liikmete arv tõusis üle 750
Kui eelnevatel aastatel on ETPF-il olnud paarsada tegevliiget, siis tänavu tõusis nende arv üle 750. Suuresti oli see põhjustatud juhatuse otsusest, millega lubati tiitlivõistlustel osaleda vaid ETPF-i tegevliikmetel. Jah, väikest nurinat see ju põhjustas, kuid lõviosa pokkerimängijatest ei näinud liikmelisuses mingit probleemi, liiati langetati liikmemaksu kõigest 10 eurole ning ankeedi täitmisele kulusid vaid loetud sekundid.
Ainuüksi fakt, et ETPF-i kuulub aasta lõpus üle 750 liikme, mõjub võimsalt. See tähendab, et Eesti pokkerimängijad on hästi organiseerunud ning moodustavad arvestatava massi, kelle huve ei saa ignoreerida. Kindlasti tagab see varasemast parema lähtepositsiooni nii pokkeritubade, meedia kui ka ametkondadega suhtlemisel.
2. Viimased 2020. aasta meistrid selgusid … 2021. aastal
Hoolimata kahest katsest jäid live-pokkeri Eesti meistrivõistlused (EMV) 2020. aastal ikkagi pidamata, kuid võistkondlik meistritiitel anti siiski välja. Mis sellest, et reaalselt selgusid tšempionid alles järgmisel kalendriaastal.
Läheme esiteks ajas tagasi. 2020. aasta talvel võistles EMV Team Challenge’il 18 võistkonda. Kõik eelvoorud viidi korrektselt läbi, selgitati 10 finalisti ning valmistuti otsustavaks lahinguks, kuid kahjuks puhkes just siis koroonapandeemia, mis keeras nii pokkeri- kui ka muu elu pea peale. Lõpuks otsustati finaalturniir samuti internetis korraldada ning pika pausi järel said mängijad 2021. aasta 30. jaanuari õhtul viimaks lauda istuda.
Konkurentsitult stabiilseimat mängu näitas finaalis AC Kets, kelle suurimad staarid Kristo Erala ja Catlin Müür on nüüdseks neljakordsed ning Toivo Ojasoo kolmekordne Eesti meister. Koos nendega teenisid oma teise meistrisõrmuse Airin Pindis, Raivo Kroon ja Egert Maasikas, oma karjääri esimese tiitlivõidu sai aga Siim Pindis.
3. ETPF Poker Series ja ETPF Mixed Game Series
Nagu üldkoosolekul lubati, korraldas ETPF 2021. aastal oma liikmetele kaks turniirisarja, millest esimene (ETPF Online Poker Series) viidi läbi vahetult enne online-pokkeri Eesti meistrivõistlusi (OPEM). Teele Viira võiduga alanud turniirisarja raames jõudis rahadesse 46 mängijat, lõpliku paremusjärjestuse pani aga paika viimane turniir. Karika teenis lõpuks nimekas naismängija Airin Pindis, teiseks tuli Mati Pirn ning kolmandaks Rauno Tahvonen.
Seevastu hilissügisel viidi läbi ETPF Mixed Game Series, mille eesmärgiks oli populariseerida erinevaid klassikalisi mänguformaate. Kuigi osalejate arv polnud just väga suur, võtsid sellest osa mitmed väga kogenud ning pika staažiga mängijad. Kolme turniiri kokkuvõttes osutus parimaks viiekordne Eesti meister Marius Morel, teiseks tuli kolmekordne tšempion Aleksandr Arutjunov ning kolmandaks samuti üsna tuntud tegija Allan Arjut.
4. Taaskord vägagi vinge OPEM
Sarnaselt 2020. aastale toimus ka tänavune OPEM kevadel. Kaheksa päeva jooksul (26. aprillist kuni 3. maini) viidi läbi 15 turniiri, mis toimusid ETPF-i tegevust toetavates pokkeritubades – OlyBetis, Optibetis, Unibetis, Betsafe’is, Coolbetis ja Pafis.
Põhiturniir oli esmakordselt OPEM-i ajaloos kahepäevane ning selle võitis nimekas turniirihai Sten Talviste, kelle eelmisest tiitlivõidust oli möödunud … tervelt 11 aastat! Teise koha saavutas tipptasemel naismängija Heike Tamm, kolmandaks tuli aga Robi Väärtnõu.
Kuigi ühelgi mängijal ei õnnestunud saada enam kui kahte meistritiitlit ning Tenno Pleksepp krooniti aasta mängijaks ühegi võiduta, täienes nii mõnegi varasema meistri auhinnakapp. Meelis Ahman tuli Eesti meistriks viiendat korda, Mart Rinkenil ning Marek Selgeveeril õnnestus aga võita kolmas tiitel. Lisaks Stenile said oma teise meistrisõrmuse ka Tarmo Sengbusch ja Mirjam Jalak, karjääri esimese tiitli üle võisid aga rõõmustada Ardo Tiirik, Timmo Kaha, Rein Ant, Ranel Käsi, Kristjan Laas, Gert Iro, Jargo Alaväli … ning viimaks ometi ka senine „igavene teine“ Gerit Dreyersdorff.
5. Südasuvised Eesti meistrivõistlused
EMV kohal rippus koroonakirves ka tänavu, kuid suvel avanes siiski sobiv aken ning juulis-augustis viidi läbi 20 päeva väldanud festival, mis koosnes 14 turniirist. Kuigi põhiline action toimus ikoonilises Olympic Park kasiinos, said nii Tartu kui Pärnu pokkerimängijad alustada rahvaturniiri soovi korral ka oma kodulinnas.
Kuigi mängima pääsesid kõik, kes esitasid vastava tõendi või tegid kiirtesti, jäi üldine osalejate arv siiski pandeemia-eelsele ajale alla. Lisaks suvelgi levinud viirusele ja senisest kõrgematele sisseostudele mängis kindlasti oma rolli ka suvekuumus, mis küll juuli teises pooles raugema hakkas. Kõvad tegijad olid aga kõigest hoolimata kohal ning võistlused oodatult väga kõrge tasemega.
EMV tähtsaima, 500-eurose osalustasuga No Limit Holdem põhiturniiri võitis finaali liidrina alustanud 27-aastane Tartu pokkeriproff Taisto Janter - eelkõige kõrgelt tunnustatud online-mängija, kes spetsialiseerunud peamiselt heads-up ning shorthand rahamängudele. Tema järel jõudsid poodiumile Laur Sibold ja Ranel Käsi.
Kindlasti tegi ajalugu Meelis Ahman, kes võitis oma karjääri kuuenda Eesti meistritiitli – rohkem pole suutnud veel keegi. Oma viienda meistrisõrmuse sai Veiko Aava, neljanda Kristo Erala ja kolmanda Ranno Sootla. Teist korda tuli Eesti meistriks Robin Tiits, samuti kogu võistkondlikuks meistriks tulnud Tartu pokkeritiim (koosseisus Aleksander Lammas, Mart Rinken, Runnar Lindepuu, Tarmo Pikk, Vladislav Rusnak, Martin Häidberg ja Liisi Voltri). Oma esimese tiitli said Kalju Kratovits, Yaroslav Dmitriev, Roland Kivi, Mart Tammoja, Helina Tamm, Alar Neemsalu ja Anzelo Kutepov.
6. 2020. aasta parimaks mängijaks valiti Ranno Sootla
Kuna olude sunnil toimus tänavune EMV suvel, viidi ka mulluse pokkeriaasta parimate valimine läbi tavatult hilja. Ka auhinnakategooriate arv vähenes, sest COVID-19 pandeemia tõttu toimus nii live-üritusi kui turniire 2020. aastal tavapärasest vähem. Sellest hoolimata leidsid kõik väärikad tegijad 14. augusti õhtul vähemalt nominentidena äramärkimist ning viis auhinda läksid neile, kes tunnustust ka enim väärisid. Valiku langetamisel olid kõik ETPF-i liikmed sel aastal võrdsed ning ekspertžüriist (ajutiselt?) loobuti.
2020. aasta parimaks mängijaks valiti ettearvatult Ranno Sootla, kes tuli mullu juulis esimese eestlasena turniiripokkeri maailmameistriks. See on Rannole juba viiendaks aasta auhinnaks, varasemalt on teda pärijatud nii aasta läbimurdja (2014), rahva lemmiku (2015) kui kahel korral ka aasta live-mängija (2015 ja 2018) tiitliga.
Aasta naismängijaks valiti teist aastat järjest Catlin Müür, aasta läbimurdja tiitel läks aga ülikõrges online-mängus hämmastavaid tulemusi näidanud endisele maletajale Ottomar Ladvale. Nii tänavu kui mullu palju lõbusaid pokkerisaateid ning ülekandeid teinud Win TV pälvis aasta pokkeriteo auhinna, pokkerisaadete üheks saatejuhiks ning striimeriks olnud meelelahutaja Kristjan Laas valiti aga rahva lemmikuks.
7.Eesti pokkerirahvas lõbutses Viirelaiul
Tänavused Eesti pokkerirahva suvepäevad toimusid Eesti mõistes vägagi eksootilises kohas – Suure väina kagurannikul asuval Viirelaiul. Viirelaid on koht, kuhu päris niisama väga keegi ei satu ning heast võimalusest oma pokkerisemudega lõbutseda haaras õhinaga kinni nii palju inimesi, et kõik soovijad saarele ei pääsenudki.
Suvepäevad olid muidu nagu suvepäevad ikka – mängiti pokkerit ja teisi mänge, lõbutseti, visati nalja ning uudistati ka Viirelaiul ringi. Kel hundijalavett või sooje riideid väheks jäi, võis ju öösel ka natuke külma tunda, kuid halva tujuga ei naasnud järgmisel päeval saarelt (vabandust laiult) küll mitte keegi.
8.ETPF-i uueks presidendiks sai Laur Sibold
16. detsembril toimunud Eesti Turniiripokkeri Föderatsiooni (ETPF) korralisel üldkoosolekul valiti alaliidu uueks juhiks Laur Sibold. Föderatsiooni alates selle loomisest juhtinud ning tänavu suurde poliitikasse suundunud reklaamiärimees Marek Reinaas uueks ametiajaks enam ei kandideerinud, tuues põhjuseks ajanappuse.
Üldkoosolekult ühehäälse toe saanud Laur on kahekordne Eesti pokkerimeister, eeskätt aga tuntud erinevate ürituste korraldaja, saatejuhi ning Eesti pokkerimeedia ühe käilakujuna. Laur on valitud ETPF-i liikmete poolt Eesti pokkerirahva aasta lemmikuks, tema pokkeriteemalised tele- ja raadiosaated aga naelutanud ekraanide taha tuhandeid erinevaid vaatajaid.
Juhatuses jätkavat senised juhatuse liikmed Carmen-Elina Vist, Kaidar Viikman, Kristi Kirs, Leino Piller ja Mariliis Elmik, uute liikmetena lisandus aga kolmel korral Eesti aasta pokkeripersooniks valitud Herli Olop ja värske president Laur Sibold
Live-pokker
9. Ülimalt tihe turniirisuvi
Live-turniiride korraldamine oli koroonapandeemia tõttu oluliselt raskendatud – kas ei saanud üldse pokkerit mängida või siis tuli turniirid juba kell 23:00 ära lõpetada ning time-clock meetodit kasutada. Lisaks oli kasiinosse pääsemiseks vaja kas COVID-passi või kiirtesti, oktoobrist edasi ei aidanud ka viimane. Nii mõnigi festival (eesotsas alati popi Coolbet Openiga) jäi seetõttu üldse ära. Üsna vabalt sai toimetada vaid suvel ning loomulikult oli siis ka Olympic Casino turniirikalender otsast otsani üritusi täis.
Alustame Summer Showdowniga, mis oleks pidanud nagunii suvel toimuma. Põhiturniiril meie mängijad kahjuks finaallauda ei jõudnud, kuid high-rolleril näitasid head mängu mõlemad Igor Pihelad. Teise koha saavutanud seenior teenis 26 800 eurot, neljandana lõpetanud juunior aga täpselt kaks korda vähem.
Suvel viidi läbi ka Eesti ja Rootsi meistrivõistlused, millest esimesest kirjutasime eraldi. „Rootsikad“ polnud aga enam mõeldud sugugi vaid svenssonitele, sest mitmetel turniiridel said osaleda meiegi mängijad ning paljud seda võimalust ka kasutasid. Säravaid tulemusi kahjuks küll väga palju polnud, kuid vähemalt Tarmo Tammel ei jäänud sellelgi festivalil võiduta
10. Selgus nii mullune kui tänavune naisteliiga tšempion
Tänavune aasta oli erandlik ka Eesti Naiste Pokkeriliigale, sest selle aastanumbri sees selgus nii 2020. kui 2021. aasta võitja. Loomulikult võinuks ka mulluse naisteliiga võitja detsembris internetis selgitada, kuid kuna naisteliiga finaale ümbritseb üsna erakordne atmosfäär, ei soovinud keegi meie kangelannadest vahetust kokkusaamisest loobuda.
Nii istusid mulluste eelvoorude parimad lauda taas 4. juulil ning jagasid omavahel hea portsu auhindu, mille olid pannud välja kümned sponsorid. Esikolmikusse jõudsid vaid teada-tuntud tegijad ning lõpetati järjekorras 1. Leone Kala 2. Heike Tamm 3. Ave Lepik.
Eriti vägevaks osutus aga tänavune liiga, millest võttis osa koguni 124 naist. Neist 18 võttis osa kõikidest eelvooru turniiridest ning iga kolmas neist jõudis ka üldarvestuses kümne parima sekka. Finaalturniirile lubati erandkorras koguni 60 naist ning taaskord napsas tiitli tunnustatud tegija –
nii OPEM-il kui EMV-l ühe kõikidele mängijatele avatud turniiri võitnud Annika Haaviste. Teiseks tuli Katre Kokk, kolmandaks aga Helen Pavlov.
11. Kings of Tallinn naasis septembris
Septembris Olympic Casinos korraldatud regiooni suurim pokkerifestival Kings of Tallinn läks üldjoontes korda. Pandeemiaeelseid numbreid püüda olnuks nagunii ebarealistlik, kuid põhiturniiri 298 sisseostu polnud olusid arvestades üldsegi halb. Meie vaatevinklist oli peamine mure vaid selles, et finaali ei jõudnud ühtegi eestlast ning võit läks sootuks Itaaliasse.
Küll olid meie mängijad edukad kõrvalturniiridel, kus tuli 8 võitu. Üldse suurima auhinnaraha sai eestlastest Tõnis Viik, kes saavutas 3000 € high-rolleril kolmanda koha. Järgmine Kings on plaanis tavapäraselt veebruaris, loodetavasti see ka õnnestub.
12. Sadagu või pussnuge - Pafil on ikka hästi!
Tore on tõdeda, et nii mõnelegi asjale ei avaldanud koroonapandeemia vähimatki negatiivset mõju. Üheks selliseks oli Paf Live, mis tõi ikka ja jälle täismaja kohale. Mõnus atmosfäär, suhteliselt madal sisseost, eriauhinnad, mängijate kostitamine ning live-ülekanne – need on alati olnud Pafi ürituste trumbid ning rahvale meelepärased.
Sel aastal käidi taas ka merel ning 1.-3. oktoobril toimunud Paf Marine Cup meelitas Baltic Queeni pardale üle 200 pokkerihuvilise ja nende kaaslase. Põhiturniirist võttis osa koguni 110 mängijat, auhinnafond oli korralik 18 590 eurot ning karikaga lahkus Ardo Tiirik. Tagasiteel viidi läbi kõrvalturniir, mis lõppes alles siis kui Eesti rannik juba ammu paistis. Võidu napsas Rasmus Kurm.
13. Regionaalsed meistrivõistlused
(Peamiselt) Betsafe’i eestvedamisel selgitati ka tänavu regionaalseid meistreid, viidi läbi menukas Eesti pokkerikarikas, korraldati erinevaid pokkeriliigasid ning ulatati abikäsi tudengipokkerile.
Suurima auhinnafondiga regionaalsed tiitlivõistlused toimusid aga hoopis Olympic Casino Ülikooli mängusaalis, kus mängiti välja Tartu meistritiitel. 70-eurose sisseostuga turniirile tehti koguni 70 sisseostu, osales palju nimekaid pokkeristaare ning ka võitja oli tiitli vääriline – endine OlyBeti esindusmängija ning mitmekordne Eesti pokkerimeister Paavo Korkka.
14. Eestlanna sai viis WSOP cashi
Kui me räägime Eesti naismängijatest, siis kipume sageli unustama Liina Värgi. Ühel korral valiti ta küll Eesti aasta naismängijaks, kuid see oli oi-oi kui ammu - 2009. aastal. Liina on aga hiljemgi hästi mänginud ning kuigi ta elab juba aastaid USA-s, on tegemist igas mõttes eestlannaga.
Sel WSOP-l suutis ta koguni viiel turniiril rahadesse jõuda (ning need on ikka vanad head „päris“ WSOP live-turniirid, mitte netipokker). Tegemist oli küll mincashidega, kuid mis sellest. Ega väga meenugi, et mõni teine eestlane oleks ühel WSOP-l arvuliselt rohkem cashe saanud…
Online-pokker
15. Ottomar Ladva
Kui mitmekordne Eesti malemeister Ottomar Ladva (mitte üldsegi ammu!) täisealiseks sai, uskusid paljud, et see on vaid aja küsimus, mil just temast saab Eesti nr. 1 pokkeristaar. Nüüd on see aeg käes - Ottomari tõus Eesti netipokkeri suurimaks jumaluseks oli kiire ning see aasta täielikult tema.
Ottomaril kuulub 2021. aasta neli suurimat netivõitu, mis kõik jõudsid ka Eesti läbi aegade suurimate ühekordsete võitude TOP 10-sse. Neist meeldejäävaim oli 25-tuhande dollarilise sisseostuga (!) MILLIONS Online 6-Max Super high-rolleri võit veebruaris, kus 432 tuhat eurot teeninud Ottomaril tuli kaks tundi väldanud esikohaduellis alistada turniiripokkeris üle 50 miljoni dollari auhinnaraha teeninud tipp-proff Justin Bonomo.
Teised superhitid tuli OlyBetis, nende seas vähemalt neli enam kui 200-tuhandest võitu. Lisaks üksainus öine sessioon, kus meie kangelane teenis koguni 5 suuremat võitu ning võis arvuti 325 tuhande euro võrra rikkama sulgeda. Ainuüksi GG-võrgustikus on Ottomar teeninud sel aastal üle 5 miljoni dollari (!) auhinnaraha. Kõik pole muidugi kasum, kuid Ottomari ROI on võimas ning teda respekteerivad ka teised maailma tipud. Vähe sellest – Ottomar esitati meie spordiajakirjanike poolt koguni 2021. aasta Eesti meessportlase auhinnale. Ottomar Ladva sai viie häälega 10. koha, jäädes pingereas napilt alla Ott Tänakule.
16. Markku Koplimaa
Ka Markkul oli (taas) väga korralik aasta, näiteks GG-võrgustikus teenis ta üle 2,5 miljoni dollari auhinnaraha ning ilmutas end vahel ka mõnel high-roller turniiril. Jaanuaris saavutatud High Roller MILLION$ turniiri teine koht tõi näiteks sisse üle 160 tuhande euro, novembris teenis ta aga kuukohalise summa iganädalasel Million$ Higrollers turniiril (seal tuli muide teiseks … jällegi ei keegi muu kui Ottomar).
Tänavu jõudis Markku Pocket Fives edetabelis oma karjääri kõrgeimale, 11. kohale. Erinevalt samal tasemel kolleegidest mängib Markku vahel ka väiksemaid turniire ning paistab pokkerimängu endiselt täiel rinnal nautivat, sest tema aktiivsus on endiselt muljetavaldav.
17. Jargo Alaväli
Üle 10 000 jälgija Twitchis ning 2000 Twitteris – need on numbrid, mis ajavad kadedusest roheliseks nii mõnegi inimese, pokkerimängijatest rääkimata. Jargo populaarsuse taga ei ole lihtne edevus, vaid korralikud ülekanded ning muljetavaldavad tulemused nii kõrgete kui pisut madalamate sisseostudega turniiridelt. Veebruaris skooris ta näiteks suurelt 108-dollarilise sisseostuga Global MILLION$ turniiril OlyBetis ning teenis võidu ees 112 712 dollarit, pisut hiljem võitis aga PokerStarsis SCOOP-i 530 $ sisseostuga turniiri ning teenis 1739 mängija konkurentsis 131 477 dollarit.
Väikematest võitudest pole vist mõtet kirjutatagi, sest neid on päris palju. Lisaks on Jargo hakanud pakkuma tõsist konkurentsi senisele Eesti Pocket Fives’i kindlale valitsejale Markkule, tõustes sealses edetabelis tänavu karjääri kõrgeimale, 27. kohale.
18. Ranno Sootla aitas vähihaigeid lapsi
2020. aastal Eesti parimaks pokkerimängijaks valitud Ranno Sootla ei suutnud sel aastal küll ühtegi mullusega võrreldavat hitti saada, kuid lõi jätkuvalt kõrges mängus kaasa. Selle kõrvalt leidis ta aega ka 30. mail telekaamerate ees pokkerit mängida ning vähihaigete laste ja nende vanemate toetuseks 5241 eurot koguda.
Ranno võttis osa 18 online-turniirist, mille keskmine sisseost oli tema kohta tavapärane 365 dollarit. Õhtu jooksul jäi ta kasumisse 3855 euroga, millest viiendik annetati Pardiralli toetuseks. Lisaks said heategevuses osaleda ka kõik ülekande vaatajad, kes tegid kokku 2237 euro väärtuses annetusi, mille Ranno omast rahast duubeldas.
19. Üksainus kiirturniir tõi üle veerand miljoni euro
7. augustil õnnestus ühel Eesti mängijal aliasega „Vusserix“ pääseda 50-dollarilise sisseostuga Spin & Gold kiirturniiril mängima maksimaalsele Jackpotile. Kogu turniir kestis vaid 64 jaotust ning kuigi meie mängija seda ei võitnud, tagas teinegi koht 300 tuhat dollarit ehk umbes 255 066 eurot palgalisa.
„Vusserix“ polnud ainus, kes väikese sisseostuga turniiril suurelt hittis. Näiteks WSOP Circuit Online #7 turniiril sai kõrge teise koha eestlane „Muusik“, kes tegi oma 25-eurosest sisseostust umbes 90 000 eurot.
Pokker, äri ja meedia
20. Optibet kolis PartyPoker võrgustikku
Optibeti pokkerituba on jõudnud olla lühikese aja jooksul koguni kolmes võrgustikus – alguses GG-s, siis iPoker’is ning alates 2021. juunist PartyPoker võrgustikus. Kuna Optibet läks sel aastal Briti hasartmängugigandi Entaini (ka PartyPokeri, Bwini, Ladbrokes'i ja SportingBeti omanik) omandusse, oli tegemist igati loogilise käiguga.
See samm aitas oluliselt suurendada eestlaste mänguvõimalusi, kuna PartyPoker kuulub maailma suurimate hulka. Eksklusiivse PartyPoker võrgustiku esindajana jätkas Optibet sel aastal ka mitmete vaid Eesti ja Läti mängijatele suunatud ettevõtmiste korraldamist (Eesti-Läti liiga, pokkerisaated ja ülekanded).
21. Lätlased, hispaanlased jt. Eesti residentsust nautimas
Juba aastaid võib väita, et Eesti hasartmängukeskkond on üks Euroopa paremaid. Esiteks on selgelt reguleeritud kaughasartmängud (mis tagab riigile maksutulu ning mängijatele teadmise, et kogu nende tegevus on legaalne ega käi mingis „hallis alas), teiseks on regulatsioonid suhteliselt liberaalsed ning motiveerivad nii operaatoreid oma teenust pakkuma kui ka mängijaid internetis mängima.
See pole juba ammu saladus, et Eesti lipuvärve kaitseb netipokkeris etniliste eestimaalaste kõrval ka trobikond lätlasi ning teiste riikide mängijaid (näiteks soomlased, venelased, hispaanlased ja leedukad). Seda põhjusel, et Eesti residentidena saavad nad mängida täiesti legaalselt ning ilma täiendava maksukohustuseta pea kõikides maailma suurimates pokkeritubades ja võrgustikes.
22. 600 tundi pokkerisaateid Win TV-s
Mulluse „Aasta pokkeriteo“ auhinna pälvinud Win TV jätkas Eesti pokkerimängijate lõbustamist ka 2021. aastal ning teeb seda kindlasti järgmiselgi aastal.
Lisaks arvukatele slotistriimidele oli Win TV eetris 2021. aastal umbes 600 tundi pokkerisaateid…ehk kui need kõik üksteise otsa panna, saaksime tervelt 25 päeva jutti pokkerit vaadata. Eesti pokkerisõbrad said näha lahtiste kaartidega pokkerit mängimas kümneid erineval tasemel mängijaid, sealhulgas ka mitmeid „unustatud staare“ ja tänaseid tippmeelelahutajaid alates Brigitte Susanne Hundist kuni Robert Roolini. Mõistagi ei puudunud ka absoluutsed pokkeritipud, kuid suurima hiti sai neist kõigist hoopis muusik Margus Vaher, kes võitis otsesaates 1403 osalejaga turniiri ning teenis 15 000 eurot!
23. Risto Suurpõld lahkus kasiinovaldkonnast
20 aastat Olympic Casinos töötanud Risto Suurpõld on kahtlemata ikooniline pokkeritegelane, kes tuttav igale Eesti mängijale. Risto alustas readiilerina, oli palju aastaid Olympicu pokkerimänedžer, vedas seejärel käima OlyBeti pokkeritoa ning juhtis viimaks Olympicu esinduskasiinot Tallinnas. Viimase ametikoha võttis detsembris Ristolt üle Jaan Vaabel, kes jätkab samaaegselt tööd ka Olympic Entertainment Groupi pokkerimänedžerina.
Miks 2013. aastal ETPF-i poolt Eesti aasta pokkeripersooniks valitud ning paljude ka rahvusvahelises mastaabis suureks paisunud live-festivalide peamine eestvedaja ikkagi kasiinovaldkonnast lahkus? Sest ühel hetkel lihtsalt aitab ning aastaid väga ägedana paistev valdkond või töö ammendab end lõpuks ära. Edaspidi hakkab Risto tegutsema mõnevõrra „rahulikumal“ alal ning pakkuma eritellimusmööblit.
Eesti mängijad edetabelites
Lõpetuseks heidame pilgu edetabelitele. Kordame üle, et absoluutset tõde sealt mõistagi otsida ei tasu ning mitmete alaga süvitsi olevate inimeste hinnangul pakuvad need peaasjalikult vaid meelelahutuslikku infot. Aga päris tähelepanuta me neid siiski ei jäta.
GPI Player of The Year
Sarnaselt 2020. aastale oli ka tänavu GPI edetabeli põhjal Eesti edukaim mängija Tarmo Tammel. Tarmot iseloomustab aktiivne mängimine ning suhteliselt sage cashimine, kuigi seda „ühte ja suurt võitu“ tal live-pokkeris veel pole. Üsna samade sõnadega võib iseloomustada ka edetabelis vastavalt teist ja kolmandat kohta hoidvat Marius Morelit ja Mark Metslat.
Pikalt parim naine on Liina Värk oma viie WSOP cashiga, suurima ühekordse võidu sai aga eestlastest Monika Leek, kes näitas head mängu Summer Showdownil. Esile võib tõsta ka Ave Lepiku teise koha WSOPC naisteturniiril Rozvadovis.
Sharkscope
Online-turniiride tulemusi kajastavates andmebaasides olevat infot ei tasu kohe kindlasti puhta kullana võtta, sest esiteks ei pruugi neis sisalduda kõik mängijate tegevused, teiseks mängivad profid enamasti mitmes toas ning erinevate aliastega, kolmandaks on aga suur osa andmetest üldsegi varjatud ning träkkimine seetõttu ebatäpne.
Sharkcope ei näita väga paljude tippude tulemusi, kahjuks kuulub nende sekka ka Ottomar Ladva. Tabeli esikohal on Eesti hispaanlane „Notsure1f“, kuid tema järel juba puhtalt meie mees Markku Koplimaa, kes teeninud GG-võrgustikus umbes veerand miljonit eurot puhaskasumit. Keda huvitab statistika, siis Markku keskmine sisseost on 200 eurot, ROI aga 8,6%.
Tema kõrval tasub tõsta esile pokkeriproff Karl-Joonatan „Hotboy19“ Metsa, kes sai õige hoo sisse alles sügisel, kuid kuulub tulemuste poolest samuti Markku klubisse. Tema suurimaks kordaminekuks oli septembri OlyBetis GGMasters Highroller turniiril 912 vastase alistamine ning 120 000 euro teenimine.
Pocket Fives
Pocket Fives edetabelis üllatusi pole – nagu eelnevalt mainitud, on eestlastest parim Markku (kõrgeim koht aasta jooksul 11), kuklasse on aga hingamas Jargo (kõrgeim koht 27). Ülejäänud jäävad neist juba kaugele maha.
Kindlasti on Eestis teisigi üliedukaid netimängijaid (sh. cashiprosid, kuid nende täpseid tulemusi ning kõiki kasutajanimesid teab vaid kitsas pokkeriproffide ringkond. Sellest hoolimata võib olla üsna kindel, et aasta parimaid tasub ikkagi otsida just eelnevate nimede seast.
Olympic Casino
Olympic Casino edetabelis on esikohal tõelised vanameistrid Aleksandr Klepatš (kel vaid loetud mängud 4000 turniirist puudu) ning Kalev Männaste, kes mõlemad on osalenud sel aastal ka enam kui sajal turniiril. Grand Slam liigat valitsevad seevastu aga „Monsa“ ja „Rebane“, kes samuti hästi tuntud kõikidele Eesti pokkeriregularidele.
Mida toob aasta 2022?
ETPF alustab oma ettevõtmiste korraldamist juba 15. jaanuaril, mil algab ETPF-i karikasari. Kavas on 12 turniiri, mis toimuvad kõigis kuues toas, kes föderatsiooni tegevust toetavad. ETPF-i Mixed Games Series koosneb sel aastal aga kaheksast turniirist, millest pooled toimuvad jaanuarist aprillini ning ülejäänud septembrist detsembrini.
EMV esialgsed kuupäevad on 11.-23. aprill, suvepäevad naasevad aga vanasse heasse Klaara-Manni puhkekeskusesse augusti lõpus. Kavas on ka Team Challenge (eelvoorud septembrist novembrini, võitjad selguvad OPEM-i raames), mõistagi OPEM ise ja heategevuslik jõuluturniir. ETPF-i liikmemaks on ka 2022. aastal vaid 10 eurot ning selle tasumine EMV-l ja OPEM-il osalemise eelduseks.
Kui kõik läheb hästi, siiis väisab Tallinnat juba 2022. aasta esimeses kvartalis kolm vägevat pokkerifestivali: 25.-30. jaanuaril Bounty Poker Tour, 19.-27. veebruaril Kings of Tallinn ning 28. veebruaril - 6. märtsil Patrick Antonius Challenge.
Seega loodame parimat ja soovime kõigile head vana aasta lõppu!